ברית מילה

ברית מילה כירורגית. ברית מילה רפואית. ברית מילה ללא כאבים.

אחת המצוות החשובות ביותר ביהדות היא ברית מילה. מיד שנה מתבצעים במדינת ישראל מעל ל 40,000 בריתות ובמדינת ישראל כ 98% מכלל הגברים עברו ברית מילה.

במהלך ברית מילה מבצעים הסרה של העורלה, שהיא למעשה הפעולה הכירורגית המתייחסת את "מילה". ה"ברית" עצמה היא ההסכם בין האדם לבין האלוהים. קיום טקס ברית מילה, היא הכנסה של הרך הנולד אל תוך הברית הזו שבין עם ישראל לאלוהיו. בין אם מדובר במשפחה מאמינה בדת ובין אם מדובר במשפחה חילונית, הרי, שהנורמה היא שכל תינוק זכר בן שמונה ימים עובר ברית מילה, אם מההיבט הדתי ואם מההיבט הנורמטיבי – חברתי.

מעבר למימד הדתי של ביצוע ברית מילה, ישנו גם ההיבט הרפואי והבריאותי. מחקרים רבים נעשו בבדיקה של ברית מילה מהפרספקטיבה הבריאותית, על מנת לנסות ולמצוא הקשרים, מדוע זה דורי דורות בוחרים לימול את התינוק. המילה, מתרחשת לא רק אצל היהודים, אלא גם אצל דתות ועמים אחרים. לברית המילה ישנם יתרונות שונים מהאספקט הבריאותי, ביניהן: מניעה של מחלות וזיהומים באיבר המין, הקטנה של הסיכוי להידבק במחלות מין, מניעה של דלקת בדרכי השתן וכן הפחתה של הסיכון לחלות בסרטן איבר המין.

ברית מילה הנעשית על ידי מוהל רפואי, מונעת כאב או אי נעימות לתינוק. מאחר ובטקס ברית המילה מתבצעת פעולה כירורגית של הסרת העורלה,
עלולים להיות כאבים שונים. מוהל רפואי יכול להשתמש באלחוש על מנת להרדים את האזור ובכך למנוע כאב או טראומה לילד.

על אף העובדה כי ברית מילה צריכה להתבצע ביום השמיני ללידה, ישנם מיקרים אשר דוחים את ברית המילה:

  • משקל אשר נמוך מתחת ל 2660 גרם, מחלת צהבת או בעיה וסיבוך לידתי אשר פוגעים בבריאותו של התינוק ולא מאפשרים לו לעבור את ברית המילה ביום המיועד.
  • לפני קיום הברית, יש לוודא כי התינוק עומד בקריטריונים הללו. כמו כן, חשוב כי ברית המילה תתבצע תחת תנאים סטריליים, ועל ידי מוהל מוסמך או מוהל רפואי.

ברית מילה הינו לא רק פעולה דתית, אלא גם פעולה כירורגית, אשר במקרים נדירים יכולים להיות לה השלכות רפואיות, כמו דימום יתר או פגיעה באסתטיקה של איבר המין. לכן, יש לתת את הדעת לגבי מי מבצע את ברית המילה, בין אם על ידי המלצות מחברים וקרובי משפחה, שכנים או מכרים. בדיקת הרקע של המוהל, הכשרתו וניסיונו, יוכלו לעזור לכם בבחירת המוהל המתאים עבורכם ועבור בריאותו של התינוק.